> Начало > Обяви и съобщения > НАЦИОНАЛЕН СТРАТЕГИЧЕСКИ ПЛАН ЗА ПОЕТАПНО НАМАЛЯВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВАТА НА БИОРАЗГРАДИМИТЕ ОТПАДЪЦИ, ПР

НАЦИОНАЛЕН СТРАТЕГИЧЕСКИ ПЛАН ЗА ПОЕТАПНО НАМАЛЯВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВАТА НА БИОРАЗГРАДИМИТЕ ОТПАДЪЦИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ДЕПОНИРАНЕ

13.03.2013

С Ъ О Б Щ Е Н И Е

 

В изпълнение на изискванията на Директива 1999/31/EC и на българското законодателство /НАЦИОНАЛЕН СТРАТЕГИЧЕСКИ ПЛАН ЗА ПОЕТАПНО НАМАЛЯВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВАТА НА БИОРАЗГРАДИМИТЕ ОТПАДЪЦИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ДЕПОНИРАНЕ/, през 2010 год. община Смолян изготви общинска стратегия за поетапно намаляване на биоразградимите отпадъци.

В тази връзка общината предприе следните действия

  1. Въвеждане на системи за разделно събиране на зелени градински отпадъци. Изграждане на открити площадки за компостиране;
  2. Въвеждане на разделно събиране на биоразградими отпадъци;
  3. Въвеждане на домашно компостиране на БрБО .

Процедурата по разделното събиране на биоразградимите, зелени отпадъци стартира в началото на месец март 2013г. и с тази си инициатива Община Смолян е първата община в България спазила изискванията на Закона за управление на отпадъците, Директива 1999/31/EC и Националния стратегически план за поетапно намаляване на количествата биоразградими отпадъци.

Във тази връзка са доставени следните машини и съоръжения:
 

  • Трошачка /биошредер/ с автономно задвижване /двигател с вътрешно горене/ - 1 бр. Трошачката трябва да обработва клони с диаметър от 80 мм до 100 мм; 
  • Съдове за домашно компостиране 120 л. - 200 бр.; 
  • Паркови компостери 20 бр.; 
  • Пластмасови кофи 120 л. - 300 бр.; 
  • Биоразградими чували 70х70 – 5000 бр.

Изработени са наръчници и брошури за компостиране и Общинска стратегия и комплексно техническо и технологично решение за третиране на биоразгрдимите отпадъци, които се образуват на територията на община Смолян съгласно изискванията на т.1.1. на Националния стратегически план за поетапно намаляване на биоразградимите отпадъци 2010 – 2020 год.

Приблизително две трети от отпадъците, генерирани в домовете и офисите, се състоят от „органични” или биоразградими компоненти - хартия, картон, хранителни отпадъци и зелени отпадъци от паркове и градини.
Проблемът с депонирането на отпадъците може да бъде решен чрез компостиране.
Компостирането е един процес при който чрез естественото разлагане на треви, шуми и клони се произвежда хумусоподобен материал, наречен компост. Той е естествен подобрител на почвата. Целта на общината е всеки гражданин да разбере, че компостирането е лесно и полезно, че може сам да произведе най- качествен подобрител и стимулант в почвата от собствения си двор.
Разделното събиране на зелените отпадъци от личните стопанства започна още през 2011 год., със раздаването на 200 броя домашни компостера и сключване на договори за безвъзмездно ползване на компостерите и предоставяне на информация, чрез попълване на анкетни карти. При обработване на събраните анкетни карти се установи, че за една календарна година от личните стопанства са събрани и обработени 3 543 кг. зелени биоотпадъци и 1 590 кг. от зелената система на града, или общо 5 133 кг. зелени отпадъци са отклонени от депото за битови отпадъци.
Приканваме всички граждани да изхвърлят биотпадъците в обозначените съдове или на площадки до съдовете за битов отпадък.
ЗАБРАНЯВА СЕ СМЕСВАНЕТО НА ЗЕЛЕНИТЕ ОТПАДЪЦИ С БИТОВ ОТПАДЪК. При установяване на нарушения ще бъдат налагани административни наказания според действащата нормативна уредба.
 


За информация тел: 0301 67 677 – инж. Диана Калайджиева, гл. експерт
тел: 0301 67 650 - инспектори Екология